Każdej zimy możecie dojrzeć negatywny wpływ soli drogowej w pierwszej kolejności na swoich butach, na których zostawia biały osad. Jak pozbyć się jej obuwia, by dalej wyglądało ono estetycznie, ale też nie uległo zniszczeniu poprzez wniknięcie soli pomiędzy włókna materiału?
Rozwiązanie jest proste – należy działać nie doraźnie, a systematycznie. Sól drogowa to prawie czysty chlorek sodu. Stosuje się ją przede wszystkim jako środek do rozmrażania zalegającego śniegu i lodu, tak by chodniki i drogi nie były zagrożeniem dla przechodniów i kierowców. Jednakże pomimo swoich zalet, sól drogowa posiada również wady. Chlorek sodu ma właściwości odbarwiające. Niekorzystnie wpływa na skórę licową jak i zamszową, zamieniając nawet wysokiej jakości buty w niezdatne do użytkowania. Ponadto, chlorek sodu negatywnie wpływa na kolor i jakość włókien butów materiałowych.
Dlatego też, tak ważne jest nie tylko regularne czyszczenie zabrudzonego nią obuwia, ale również ówczesne przygotowanie butów na sezon zimowy.
Walkę z solą drogową można rozdzielić na dwa rodzaje działań:
- Zapobieganie:
- Impregnacja – zimowe obuwie powinno ulec impregnacji przed rozpoczęciem zimowego sezonu. Dzięki ochronie obuwie będzie odporne na przemakanie i wilgoć, zapobiegając przedostawaniu się soli do włókien materiału. Optymalna częstotliwość impregnacji to co miesiąc,
- Wazelina lub tłusty krem (wyłącznie do skóry licowej) – jeśli nie zakupiliście jeszcze impregnatu, który zabezpieczy wasze obuwie przed zimą, możecie zastosować wazeliną kosmetyczną lub tłusty krem typu Nivea, który należy rozsmarować na całej powierzchni. Dzięki temu sól nie będzie przywierała do skóry licowej.
2. Czyszczenie:
- Profesjonalne środki czyszczące – w sieci i lokalnych sklepach obuwniczych znajdziecie profesjonalne produkty czyszczące, które pomogą wam w pozbyciu się z obuwia uporczywej soli. Zwróćcie uwagę do jakiego typu skóry przeznaczony jest dany środek czyszczący!
- Jeśli mowa o czyszczeniu sneakersów z soli drogowej to podobnie jak przypadku butów skórzanych warto zacząć od zapobiegania, czyli impregrancji. Istnieją preparaty impregnujące przeznaczone do butów materiałowych. Zaś kolejny etap to ich czyszczenie, w czym pomogą wam przeznaczone do tego specjalistyczne środki.