Co to jest workwear? Mogliśmy zobaczyć eskalację tego zjawiska podczas fashion week’ów w Londynie, Paryżu czy Mediolanie. Coraz więcej ludzi ze świata mody zaczyna łączyć ze sobą kurtki robocze i wytrzymałe spodnie z itemami high–end’owymi.
Definicja słownikowa workwear określa ten styl jako „wytrzymałe ubrania przeznaczone do pracy fizycznej lub manualnej”. Odzież pracownicza jest skonstruowana z trwałych, mocnych materiałów, które wytrzymają codzienne zużycie przez długi czas.
Odzież użytkowa powinna być uniwersalna, zatem jej kolorystyka jest utrzymana zazwyczaj w stonowanych, ziemistych barwach. Dominują odcienie czerni, bieli, granatu, oliwki, szarości.
Trend ten mocno rozwinął się na przestrzeni ostatnich lat, a wynika to m.in. z upodobania projektantów do prostych rozwiązań. Workwear to odzież, która czerpie inspirację z krojów, materiałów, rozwiązań z odzieży roboczej, jednakże w nieco unowocześnionej formule. Dzięki tej ewolucji, możemy użytkować tego typu odzież podczas codziennych czynności.
Workwear powstawał w latach 90-tych, w Nowym Jorku. Przecież to właśnie to miasto słynie z noszenia Timberlandów, które stały się nieodłącznym elementem ulicznego stylu NY. To samo można powiedzieć o roboczej kurtce Carhartt.
Workwear rozwinął się także dzięki subkulturze skejtów, którzy zaczęli śmigać po betonowych skateparkach w bawełniano-nylonowych spodniach od Dickies. Nic nie było tak wytrzymałe, jak materiały zastosowane we ww. spodniach.
Związek workwearu oraz streetwearu stał się na tyle silny, że te dwie mody zaczęły przez siebie przenikać. Powstawały pierwsze kolaboracje i wspólne projekty, a Carhartt stworzył osobną linię Carthartt WIP dedykowaną entuzjastom odzieży miejskiej. Dowodem na wejście odzieży roboczej na dobre do świata mody była współpraca Carhartt WIP z francuskim domem mody A.P.C.
Dziś odzież robocza jest podstawą w szafie każdego streetwearowca, w której współcześnie znajdziemy takie itemy jak jeansowe spodnie czy katany. To, że odzież robocza została stworzona z myślą o konkretnym przeznaczeniu to jej największa zaleta. Właśnie dlatego odzież robocza wychodzi z budowy na ulice miast i tygodnie mody. Adaptuje się ją na potrzeby ulicy, jest wygodna więc można z niej korzystać przy kilkuwarstwowych outfitach, sprawdzając się w okresie jesienno-zimowym.
To, że odzież robocza nie została zaprojektowana z myślą o konkretnej epoce czy trendzie, sprawia że pozostaje stale aktualna oraz wykracza poza trendy. Szwy zastosowane w jej tworzeniu są tak zaprojektowane, by przetrwać wiele sezonów. Właśnie te elementy sprawiają, że workwear jest ponadczasowy!
0 comments
Lubię styl Carhatt, a teraz kiedy większość czasu spędzam w domu, bardzo pasuje mi styl workwear. To zdecydowanie moje odkrycie 2020!