Odwieczny dylemat to wybór między skórą licową a zamszem. Jednakże nie są to jedyne typy tego materiału, jakie są stosowane do produkcji obuwia czy galanterii. Kolejny rodzaj materiału to nubuk, który ze względu na podobieństwo z zamszem, często bywa z nim mylony. Nubuk a zamsz różnią się, a w poniższym artykule wytłumaczymy czym!
Skupmy się na podstawowej klasyfikacji surowca. Skóry naturalne dzielimy na:
- licowe – wierzchnia, wyprawiona część zwierzęcej skóry, w której strukturze niewyczuwalne są żadne włoski, zaś ich powierzchnia jest gładka. Dla uzyskania lepszego efektu wizualnego i nadania dodatkowego, są one woskowane. Jest to materiał prosty w pielęgnacji i bardziej odporny na działanie wilgoci.
- szorstkie – skóry, na których widać wyraźne włoski, zaś po przejechaniu po nich palcem widoczne są wyraźne, ciemniejsze smugi. Powstają one na wskutek zmiany kierunku ułożenia włosia. Do nich zaliczamy zamsz, nubuk i welur. Tego rodzaju skóry są bardziej podatne na szkodliwe działanie wilgoci oraz bardziej wymagające w czyszczeniu.
Wobec tego, jak ocenić materiał z którego wykonane zostały Twoje buty? Rodzaje skóry odróżnisz m.in. przyglądając się długości ich włosia. W przypadku zamszu jest ono wyraźniej widoczne oraz dłuższe, zaś materiał jest mniej matowy niż skóra nubukowa. Nubuk przez krótsze włosie jest miękki w dotyku.
Różnice między zamszem a nubukiem można znaleźć także w sposobie ich wytwarzania. Obie skóry są oszlifowane, w przypadku zamszu temu procesowi poddaje się wewnętrzną, odmięsną stronę skóry, zaś przy produkcji nubuku szlifuje się jej zewnętrzną, wierzchnią stronę, czyli tzw. lico. Działanie to sprawia, że te oba rodzaje skóry są miękkie w dotyku i delikatne.
Przez delikatną frakturę buty z nubuku oraz zamszu są wyjątkowo podatne na uszkodzenia, przede wszystkim te spowodowane przez wilgoć. Dlatego też należy unikać wychodzenia w takich butach w śnieżną czy deszczową pogodę.
Który materiał jest lepszy? Nubuk, dzięki swojemu nietypowemu wylądowi, uznawany jest za najszlachetniejszy rodzaj skóry, z którego powstają najbardziej wyszukane wyroby galanteryjne oraz obuwie. Wiąże się to jednak z wysokimi kosztami produkcji, a co za tym idzie droższą ceną. Dlatego też, jeśli szukacie tańszego rozwiązania, sięgnijcie po buty lub dodatki z zamszu.