Nike Dunk to jedno z najpopularniejszych wydań w historii sneakersowej gry. Niegdyś odgrywał rolę butów do koszykówki, wielu używało go w jeździe na deskorolce. Dunki niejako zatarły granicę pomiędzy sneakerheadami i mainstreamem.
Dunki powstały 1985 roku, czyli w najważniejszym okresie w historii marki z Oregonu. Zewnętrzna podeszwa Dunk posiada tą samą trakcję, której użyto w Air Jordan 1. Bryła, linia, język tego wydania czerpią głównie z modeli Nike Terminator i Air Jordan 1.
Z początku projekt był nazwany „College Color High”, ponieważ model był tworzony z myślą o graczach amarykańskich uczelni i zespołów NCAA, sponsorowanych przez Nike. Krąży plotka, która mówi o tym, że nazwa Dunk została zaczerpnięta z prawideł, na których zostały stworzone.
Pojawienie się modelu Nike Dunk w subkulturze datuje się na lata 1987/1988. Wtedy też The Mix Crew wydając „Black Leather EP” (1987) mieli Dunki na okładce albumu. Rok po wydaniu albumu, model ten pojawił się także w produkcji School Daze, w reżyserii Spike’a Lee.
Dunki zaczęli doceniać skejterzy, dzięki wytrzymałej, cienkiej podeszwie. Z tego powodu, po dziesięciu latach od wypuszczenia pierwszych Dunków, producent postanowił przywrócić model w oryginalnych kolorach. Padło wiele stwierdzeń, które mówiły o tym, że kształt cholewki oraz materiały użyte w serii retro Dunk z 1999 roku, były najlepsze w historii tego modelu.
2003 rok to powstanie linii Nike SB oraz wznowienie modelu Dunk High w kolorystykach drużyn z University of Iowa i Michigan. Na półki trafiły także wersje Low w wariantach OG. W 2005 roku model Dunk obchodził 20 rocznicę powstania i z jej okazji wypuszczono oryginalne kolorystyki z lat 80’.
W 2011 roku, Nike Sportswear przywróciło oryginalne kolorystyki Dunk Low, a każde wydanie miało wykończenie w stylu vintage. Rok później na półki trafił projekt „Be True To Your School”. Kolejnym powrotem Dunków był rok 2016. Niestety był on nieudany, pomimo świetnej jakości butów, comeback przeszedł bez echa.
Początek XX wieku przyniósł kolaborację ze Stussy. Oficjalnie współpraca datowana jest na 2001 rok, w którym to ukazało się wydanie Dunk High. Kolaboracja była dostępna w limitowanym nakładzie w sklepach Stussy w Nowym Jorku, Tokio i Los Angeles. Kolejną kolaboracją, była współpraca z Undefeated. Wydanie z 2002 roku było limitowane do 24 par i zostało rozdane w systemie F&F. Kolejne kolaboracje nastąpiły w 2003, 2005 i kilku następnych latach. W 2012 roku ekipa UNDFTD zaprojektowała Dunki na rzecz NBA All Star Game. Przy modelu Nike Dunk, pracowały również takie marki jak mastermind JAPAN, A.P.C. oraz Comme des Garcons.
Warto wspomnieć, że pierwszy modelem zaprezentowanym w linii Nike Skateboarding był Nike Dunk.
Rok 2020 był zmartwychwstaniem modelu Nike Dunk. Na półki zaczęły trafiać specjalne kolorystyki, kolaboracje i wydania, po które chętnie sięgały sneakergłowy. Każdy drop tego modelu w Nike SNKRS, cieszył się ogromnym zainteresowaniem, a wyłapanie parki w appce do dziś jest naprawdę trudne.
Gdzie kupić Nike Dunk? Najlepiej oczekiwać premier w oficjalnym sklepie internetowym Nike!